Aasta kaart

Aasta aastalt muutub populaarsemaks aasta pühendamine erinevatele looma-, linnu-, kala-, putuka-, seene- ja bakteriliikidele, valitakse aasta värve ja muusikainstrumente, mulda ja kivi. Seda mitmekesisust on võimalik kordades suurendada! Kahtlemata on geograafilised kaardid kultuuri- ja teadusvaldkonna väljapaistev osa, mida laiem avalikkus nüanssides väga ei kipu tundma. Seetõttu on Tartu Ülikooli kartograafid otsustanud liituda rahvavalgustusliku kampaaniaga ja asunud valima aasta kaarti, millega tahame surmtõsise lõbususega väärtustada ja ühtlasi ka tutvustada erinevaid kartograafilisi teoseid, kujutusviise, projektsioone jne.

Aasta kaardiks kuulutatud kaart võetakse terveks aastaks terava luubi alla. Aasta kaardiga tahame meelde tuletada selle kaardi väärtuseid ning  tuua välja ja avardada tema kasutusvõimalusi. Igal kuul on sellele kaardile pühendatud teema, kuhu ootame kaasalöömist kas toredate kartograafiliste leidude, mõtete, kirjutiste või mõne muu rahvaalgatusliku ürituse näol. Teemad juhatame sisse ESTGISi ja TÜ Geograafia osakonna kodulehel.

Kuulutame, et 2015. aasta kaardiks on üldiselt küll tuntud, kuid moodsal ajal teenimatult varju jäänud, väärikas ning klassikaline FÜÜSILINE KAART. See on kaart, millel on väga pikad traditsioonid, mille järgi õpitakse reeglina just kõigepealt tundma oma kodumaad ning on ka kaart, mida sageli kasutatakse teiste kaartide aluskaardiks. Füüsiline kaart on kindlasti see, mis väärib esimesena aasta kaardi tiitlit.

Füüsilisel kaardil on üldgeograafilistest ja topograafilistest kaartidest eristuv nägu, kuid hulgaliselt detaile ja varjundeid, millest kaartidest huvituv rahvas leiab ikka ja jälle rõõmu. Füüsilise kaardi aasta raames on kavas tutvustada korra kuus aasta kaarti erinevates nüanssides. Väljakäidud kava kohaselt oleksid teemad järgmised:

  • Jaanuar/veebruar – Klassikaline füüsiline kaart. Väljapaistvad ajaloolised näidised.
  • Märts – Eesti füüsilised seinakaardid
  • Aprill – Kõrgusvärving, astmeline kõrgusjaotis, värviskaalad
  • Mai – Sujuv kõrgusvärving
  • Juuni – Füsiograafiline esitus kaldvarjutusega
  • Juuli/august – Mere ja maismaa kontrast
  • September – Horisontaalidega füüsiline kaart
  • Oktoober – Kõrgusastmete vahed, nende arv ja jaotus
  • November – Ortograafiline e astmeline varjutus
  • Detsember – Ebatraditsioonilised füüsilised kaardid

Tulevased üritused

FOSS4G Euroopa 2024

01. - 07. juuli 2024

(2+ kuu pärast)

Tutvu üritusega
ogc innovatsioonipäevade flaier

OGC Euroopa Innovatsioonipäevad

01. - 02. juuli 2024

(2+ kuu pärast)

Tutvu üritusega